Żywiec Zdrój po stronie natury
Logo Żywiec Zdrój - napis falujący jak płynący potok

NASZE OPAKOWANIA

Wiemy, że nieodpowiednio zagospodarowane opakowania stanowią wyzwanie dla ochrony środowiska, dlatego podejmujemy szereg działań mających na celu minimalizowanie ich wpływu na środowisko naturalne.
Wszystkie nasze opakowania, niezależnie od surowca...
Wszystkie nasze opakowania, niezależnie od surowca, z którego są wykonane w 100% nadają się do recyklingu.
Sukcesywnie zmniejszamy wagę opakowań plastikowych...
Sukcesywnie zmniejszamy wagę opakowań plastikowych - w ciągu 10 lat, opakowanie naszego flagowego produktu, czyli wody niegazowanej 1,5 l zmniejszyło ciężar o około 14 %.
Redukujemy ślad węglowy w całym cyklu życia produktu.
Redukujemy ślad węglowy w całym cyklu życia produktu.
Od lat prowadzimy działania edukacyjne...
Od lat prowadzimy działania edukacyjne, zachęcając do prawidłowej segregacji odpadów i wyrzucania plastiku #dożółtegokosza, a od 2020 roku zapewniamy zbiórkę i recykling 100% takiej ilości plastiku, jaką wprowadzamy na rynek.

Z MYŚLĄ O NATURZE

Segregacja, recykling, a następnie butelka z butelek!
Poznaj butelki Żywiec Zdrój w 100% z recyklingu i zobacz jak powstają.

Butelki w 100% z recyklingu

Każda zużyta butelka PET jest wartościowym surowcem wtórnym i, jeśli postąpimy z nią odpowiedzialnie i poddamy recyklingowi, może zyskać drugie życie. W naszej ofercie możesz znaleźć już 3 formaty butelek wykonanych w całości z recyklingu. Sięgnięcie po surowiec z odzysku pozwoliło wyeliminować użycie nowego plastiku, ograniczyło wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku, a także znacząco ograniczyło emisję CO2 – dzięki zastosowaniu wyłącznie materiału rPET ślad węglowy w całym cyklu życia produktu jest o 45% niższy w przypadku butelki wykonanej w 100% z rPET niż takiej, która powstała w całości z plastiku PET.

Butelka w 100% z recyklingu, bez etykiety

To pierwsza na rynku butelka bez etykiety, w 100% z plastiku z recyklingu i kolejny krok w kierunku zamykania obiegu plastiku. Tworząc ten produkt, towarzyszyła nam idea „BUTELKI przezroCZYSTEJ”. Świadomie użyliśmy gry słów, która nawiązuje nie tylko do braku etykiety na butelce, ale także do faktu, że przy jej produkcji udało się całkowicie zrezygnować z użycia nowego plastiku. Woda źródlana Żywiec Zdrój w tym formacie dostępna jest w sieci sklepów Żabka w pojemności 0,4l, w limitowanej edycji miliona sztuk. To następna, po wprowadzeniu na rynek EKOmatów, wspólna inicjatywa między nami a Żabką w ramach strategicznego partnerstwa z siecią, by wspólnie prowadzić działania na rzecz zamknięcia obiegu tworzyw sztucznych.

Jak powstają butelki PET?

Zostań mistrzem recyklingu

segregacjazasady recyklinguplastik
Czym jest plastik PET?
Plastik

Czym jest plastik PET?

Istnieje kilka rodzajów plastiku, przy czym każdy z nich ma inny skład i inne właściwości. PET to nazwa jednego z nich, a dokładnie poli(tereftalanu etylenu). Jest on przezroczysty, odporny, wytrzymały i lekki, dlatego idealnie nadaje się do przechowywania napojów oraz żywności. Dzięki swojej niewielkiej wadze jest najbardziej optymalnym opakowaniem do transportowania żywności – jego lekkość zmniejsza emisję dwutlenku węgla m.in. w transporcie.

PET w 100% nadaje się do recyklingu, dlatego jest ważnym surowcem i powinien być w jak najszerszym stopniu segregowany i ponownie wykorzystywany.

Opakowania zrobione z PET są oznaczone trójkątem symbolizującym recykling, opatrzonym napisem PET lub PETE. Często posiada on w środku cyfrę „1”.

OPAKOWANIA ALTERNATYWNE DO OPAKOWAŃ PLASTIKOWYCH

Nasze produkty dostępne są również w puszkach i szklanych butelkach. Bez względu na to, po jaki produkt sięgniesz, kluczowe jest, by każde opakowanie po zużyciu trafiło do odpowiedniego kosza. Zarówno butelki plastikowe, jak i butelki szklane oraz puszki, po przekazaniu do recyklingu stają się cennymi surowcami wtórnymi, które mogą zostać przetworzone i zyskać nowe życie.
Poznaj wszystkie produkty
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o opakowaniach?

CO JESZCZE POWINIENEŚ 
WIEDZIEĆ O OPAKOWANIACH?

Poznaj najważniejsze fakty i mity.

Oczywiście, że tak! Obecnie w Polsce poziom recyklingu butelek PET wynosi ok. 50%, co oznacza, że połowa wprowadzanych na rynek plastikowych butelek trafia do obiegu, zostając ponownie przetworzona i zyskując kolejne życie. To, czy staje się kolejną butelką, czy przedmiotem codziennego użytku, jak meblem, ubraniem czy zabawką zależy od jakości pozyskanego w procesie surowca. To co jest pewne to fakt, że dzięki recyklingowi nie trafia ona do środowiska – do lasu, rzek, ani też do spalarni czy na wysypisko, a zostaje mądrze zagospodarowana. Proces recyklingu umożliwia wielokrotne wykorzystanie surowca, co niesie ze sobą znaczące korzyści: pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych, takich jak: ropa naftowa, energia, woda oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych (tzw. „ślad węglowy”). 50% to jednak nadal stanowczo za mało, dlatego tak ważne jest, by wprowadzić w Polsce powszechny i obligatoryjny system depozytowy, który jak pokazują doświadczenia innych krajów, jest jedynym sposobem na efektywne zwiększenie zbiórki odpadów opakowaniowych i pozyskania wysokiej jakości surowca z recyklingu, czyli zamknięcia obiegu plastiku.

To nieprawda. Plastik to cenny surowiec, który odpowiednio potraktowany ma szansę zyskać nowe życie i wrócić do nas w postaci kolejnej butelki ulubionego napoju, czy innego przedmiotu codziennego użytku. Warto pamiętać, że istnieją różne rodzaje plastiku i faktycznie nie każdy plastik nadaje się do recyklingu. Butelki plastikowe są wykonane z tworzywa PET (oznaczonego na produktach jako 1), który jest najbardziej cyrkularnym tworzywem. Co to oznacza? W 100% nadaje się do recyklingu, czyli butelki z tego tworzywa można przetwarzać i w ten sposób zamykać obieg tego surowca, co nie tylko ogranicza produkcję nowego plastiku na rzecz wykorzystania surowca, który już jest w obiegu, ale także znacząco ogranicza emisję CO2 do atmosfery.

Butelka z recyklingu, tzw. butelka rPET, to opakowanie wykonane w całości z plastiku z recyklingu, czyli z surowca, który już był w obiegu i dzięki recyklingowi dostał nowe życie, zamiast zalegać w środowisku. Butelka rPET to zatem nie tylko ograniczenie produkcji nowego plastiku, ale także znaczące ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Co więcej, plastik z recyklingu to surowiec na równi bezpieczny co PET – aby zostać dopuszczonym do obiegu, musi spełnić te same normy bezpieczeństwa, co „zwykły” PET. To oznacza, że rPET jest całkowicie bezpiecznym tworzywem opakowaniowym, z którego można produkować opakowania na produkty spożywcze nawet dla dzieci i niemowląt. Butelki wykonane w 100 % z recyklingu to najlepszy dowód na to, że nasze codzienne nawyki w zakresie segregacji odpadów przekładają się na konkretne działania i w rezultacie – na stan naszej planety.

„Klasyczne” butelki plastikowe są wykonane z PET, czyli z tworzywa, które w całości nadaje się do ponownego przetworzenia. Czy wiedziałeś, że to jedno z najbardziej cyrkularnych tworzyw sztucznych? PET jest wartościowym surowcem – z jednej butelki po napoju można tworzyć kolejną, znacząco ograniczając przy tym wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku. Taka butelka trafiając do recyklingu, zostaje przetworzona i może z niej powstać właśnie butelka z recyklingu! Idealnie, gdy powstają butelki w 100% z recyklingu, takie, jak w ofercie Żywiec Zdrój – pozwala to znacząco ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, jak również zmniejsza zużycie zasobów naturalnych. Co ważne, zarówno „klasyczna” butelka plastikowa, jak i ta w całości z recyklingu nadają się ponownie do przetworzenia, zatem odpowiednio zagospodarowane zyskują kolejne życie, zamiast zalegając w środowisku.

Butelka plastikowa to jedno z bardziej cyrkularnych tworzyw, co oznacza, że w całości nadaje się do recyklingu i jeśli tam trafi zyskuje kolejne życie. W przypadku recyklingu mechanicznego (czyli takiego, który jest obecnie dostępny na szeroką skalę na świecie) jest to kilka cykli (w zależności ok. 7). W przypadku recyklingu nowej generacji natomiast (nad którym obecnie trwają prace) butelkę można poddawać recyklingowi wielokrotnie, zachowując przy tym jej właściwości. Kluczowy jest fakt, iż uzyskany w ten sposób surowiec może być wykorzystany do produkcji nowych butelek w 100% wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.

Całkowicie tak. Materiał PET, z którego produkowane są butelki uznany jest jako bezpieczny przez wszystkie narodowe agencje bezpieczeństwa żywności. Dodatkowo każdy PET, który jest dopuszczony do kontaktu z żywnością, musi spełniać restrykcyjne wymogi prawne, skupiające się w szczególności na jego bezpieczeństwie zdrowotnym. Taki materiał musi być m.in. wyprodukowany zgodnie z GMP, czyli dobrą praktyką produkcyjną, gdzie wymagana jest wysoka jakość i czystość materiałów użytych do produkcji danego wyrobu oraz pełna kontrola nad pochodzeniem i jakością surowców. Jeśli chodzi o dopuszczalne limity w zakresie przenikania substancji, są one również szczegółowo określone w obowiązujących przepisach Unii Europejskiej. Odnośnie natomiast Bisfenolu A – jest to substancja chemiczna, którą wykorzystuje się między innymi do utwardzania tworzyw sztucznych, stosowana m.in. do produkcji papieru termicznego, w przemyśle samochodowym, elektronicznym, budownictwie, ale też niekiedy przy produkcji zabawek. Jedną z zalet butelek PET jest ich elastyczność i dzięki temu do ich produkcji nie wykorzystuje się BPA. Warto również pamiętać, że opakowania produktów są bezpieczne dla zdrowia, jeśli są stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Dotyczy to wszystkich opakowań, niezależnie od materiału, z którego są wykonane, w tym również opakowań z tworzyw PET do wody i napojów.

Wbrew powszechnej opinii, niekoniecznie. Warto patrzeć na ekologię jako na działanie dzisiaj na rzecz jutra, czyli analizować długofalowe konsekwencje wprowadzanych zmian. Dzisiaj szklana butelka zwrotna oznacza nie tylko istotny wzrost śladu węglowego czy wodnego (trzeba ją myć i sterylizować) ale również powstanie odpadu w postaci etykiety, z której przetworzeniem przy obecnym systemie jest dziś problem. Na ten moment najbardziej efektywnym wydaje się nie zmiana rodzaju opakowania, ale zarządzenie tym, który już funkcjonuje w obiegu. Możemy istotnie zredukować ilość odpadów w naturze wprowadzając obowiązkowy system depozytowy. Doświadczenia krajów, w których taki system działa, jednoznacznie pokazują, że to właściwy kierunek. Warto pamiętać, że każde opakowanie, niezależnie od pierwotnie użytego surowca, jeśli nie zostanie ponownie wykorzystane będzie opakowaniem jednorazowym i zagrażającym środowisku.

Każde opakowanie, niezależnie od pierwotnie użytego surowca, jeśli nie trafi do recyklera jest opakowaniem jednorazowym i zagrażającym środowisku. Ważne, by niezależnie o jakim opakowaniu mówimy miało ono szansę na kolejne życie, ponieważ tylko wtedy istotnie zmniejsza się jego wpływ na środowisko. W naszej ofercie posiadamy obecnie butelki w całości z recyklingu, jak również butelki szklane i puszki. Równolegle przyglądamy się bardzo uważnie wszystkim innowacyjnym rozwiązaniom w tym zakresie. W ich ocenie sprawdzamy ich długofalowy wpływ na środowisko. Jednym z pierwszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę jest ocena tzw. "recyclability", czyli tego na ile dany typ opakowania nadaje się do ponownego przetworzenia i na ile w warunkach obecnie funkcjonujących systemów recykling danego materiału jest faktycznie możliwy. W wyścigu do wyeliminowania plastiku za wszelką cenę, ławo można wpaść w pułapkę wymyślenia "super śmiecia", który stanie się dla przyszłych pokoleń jeszcze większym wyzwaniem niż dziś plastik. Warto zatem uważnie przyglądać się innowacjom w obszarze opakowań, ale równolegle technologiom ich późniejszego zagospodarowywania. Przykładowo dostępność technologii produkcji surowców biodegradowalnych jest obecnie na początkowym etapie i nie jest na chwilę obecną możliwe wprowadzenie takiego rozwiązania na szeroką skalę. Dodatkowo, aby surowiec biodegradowalny w pełni się rozłożył, potrzebuje do tego odpowiednich warunków. Na ten moment widzimy, że rozwiązaniem jest maksymalne wykorzystanie surowców, które krążą już w obiegu (jak np. plastik czy plastik z recyklingu), tak, by surowiec, który raz został wydobyty i przetworzony, mógł być wykorzystany wielokrotnie.

Obecnie dostępne na rynku opakowania z tworzyw PET do wody i napojów to opakowania jednorazowe, a to oznacza, że nie powinno się ich użytkować ponownie w celach spożywczych. Wynika to przede wszystkim ze względów mikrobiologicznych – aby opakowanie było bezpieczne, musi być odpowiednio umyte przed ponownym wykorzystaniem. Jeśli się tak nie stanie może dojść do rozwoju niekorzystnej flory mikrobiologicznej czy pleśni. Kształt butelek PET natomiast nie sprzyja ich poprawnemu myciu – chociażby z uwagi na wąską szyjkę, a także tzw. ryfle, czyli żłobienia butelek, które mają na celu poprawę sztywności opakowania. Butelek PET nie można również wyparzać, ponieważ PET w temperaturze powyżej 70 stopni staje się plastyczny i traci swoje właściwości. Wszystko to sprawia, że PET z założenia nie jest stworzony do wielorazowego wykorzystania. Natomiast butelki PET podlegają w 100% recyklingowi, dzięki czemu mogą i powinny być powtórnie wykorzystane do produkcji np. kolejnych opakowań. Odnośnie natomiast alternatyw – warto uważnie przyglądać się innowacjom w tym obszarze, ale równolegle technologiom ich późniejszego zagospodarowywania. W wyścigu do wyeliminowania plastiku za wszelką cenę, ławo można wpaść w pułapkę wymyślenia "super śmiecia", który stanie się dla przyszłych pokoleń jeszcze większym wyzwaniem niż dziś plastik chociażby ze względu na fakt, że w obecnym systemie nie będzie mógł zostać ponownie przetworzony. Na ten moment na pewno to co przyniesie realną zmianę, to maksymalne wykorzystanie surowców, które już funkcjonują w obiegu, jak np. właśnie butelki plastikowe i do tego potrzebne jest wprowadzenie systemu depozytowego do Polski.

Ustawienia prywatności

Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.

Niezbędne pliki cookies

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.).

Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie.

Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.

Więcej informacji można znaleźć w oświadczeniu o plikach cookie.