GDZIE POSADZILIŚMY DRZEWA?
Historia sadzenia DRZEW
IM WIĘCEJ DRZEW, TYM WIĘCEJ
CZYSTEJ WODY W NATURZE
DRZEWA CHRONIĄ
PRZED POWODZIĄ
DRZEWA CHRONIĄ
PRZED SUSZĄ
CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ
01.Dlaczego sadzicie drzewa?
Zaczęliśmy sadzić drzewa w odpowiedzi na problem drzewostanu w Beskidzie Żywieckim, silnie osłabionego z powodu działalności kornika drukarza. Dzięki prowadzonym przez wiele lat nasadzeniom udało się dokonać rewitalizacji znaczących obszarów dawnej Puszczy Karpackiej. Dlaczego to takie ważne? Drzewa to prawdziwe cuda natury, a ich korzystny wpływ na ekosystem jest nieoceniony. Pozwalają one zachować bioróżnorodność i w znaczący sposób podnoszą jakość i komfort naszego życia. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, odczuwalnie tłumią hałas oraz zatrzymują na swoich liściach zanieczyszczenia, w tym pyły groźne dla naszych płuc. Ponadto jedno „dorosłe” drzewo zapewnia zapas tlenu dla czteroosobowej rodziny! Co więcej, lasy, z charakterystyczną dla siebie roślinnością i glebą, sprawiają, że woda opadowa nie ucieka z powierzchni terenów górskich, tylko spływa po nich wolniej, jest wchłaniana przez glebę i przedostaje się do najgłębiej położonych warstw wodonośnych. Jeżeli na danym terenie nie występują drzewa, gleba nie ma szansy wchłonąć wody opadowej i ta, zamiast zasilać zasoby wód podziemnych, trafia do rzek, a następnie do mórz. Poza tym lasy przyczyniają się zatrzymywania wody na danym terenie, czyli retencji wodnej. Podczas gwałtowanych czy długotrwałych opadów wszystkie warstwy lasu: drzewa, podszyt, runo leśne oraz gleba gromadzą i zatrzymują wodę, czyniąc w ten sposób las wielkim zbiornikiem retencyjnym. Lasy zatrzymując opady, zabezpieczają m.in. przed powodziami i suszami. Ma to ogromne znaczenie dla środowiska a tym samym wpływa na jakość życia. Ponadto, lasy dzięki ocienianiu powierzchni gleb, spowalniają proces topnienia śniegu, co również pozwala na magazynowanie wody w glebie. Kolejna cenna funkcja lasów polega na oczyszczaniu wód. Gleby leśne pełnią bowiem funkcję filtra pochłaniającego zanieczyszczenia zebrane przez krople deszczu z powietrza i powierzchni ziemi.
02.Gdzie zostały posadzone drzewa?
Nasadzenia drzew w ramach programu Po stronie natury miały miejsce na terenach Beskidu Żywieckiego o łącznej powierzchni ponad 1 tysiąca hektara. Oprócz tego drzewa posadziliśmy również na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec i Nadleśnictwa Siewierz.
03.Jakie gatunki drzew zostały posadzone?
Do XVI wieku Beskidy porastała pierwotna puszcza karpacka z jodłami i bukami. Las ten został wykarczowany pod pastwiska, a następnie stopniowo odtwarzany przez człowieka. Około 200 lat temu na tych terenach bardzo silnie rozwinął się przemysł - hutnictwo, górnictwo, przetwórstwo drewna, do którego potrzebowały twardego drewna, jakie mógł zapewnić świerk. Dlatego wycinano buki i jodły, a na ich miejsce sadzono świerki. Niestety tak posadzone lasy nie zaadaptowały się do nowych warunków środowiskowych – drzewa zaczęły chorować, las stopniowo się przerzedzał. Wichury, śnieżyce, owady oraz grzyby były bezlitosne dla tych lasów. Dlatego też w ramach prowadzonych przez nas nasadzeń, zależało nam, by odtworzyć rodzime dla tych terenów rodzaje drzew, jak właśnie dęby, buki czy jodły.
04.Ile do tej pory posadziliście drzew?
W ramach trwającego ponad 10 lat programu Po stronie natury zasadziliśmy ponad 8 milionów drzew na łącznej powierzchni ponad 1 tys. ha.
05.Czy nadal sadzicie drzewa?
Rozpoczynając program w 2009 naszą intencją była odpowiedź na realny problem drzewostanu w Beskidzie Żywieckim, silnie osłabionego z powodu działalności kornika drukarza. Naszym celem było sadzenie drzew i przez to rewitalizacja znaczących obszarów dawnej Puszczy Karpackiej. Przez lata zakres programu się zwiększał a jego rola stała się znacznie szersza. Po stronie natury stale się rozwija, a my staramy się poszerzać jego zakres tak, żeby poruszał on zagadnienia najważniejsze dla naszych konsumentów i środowiska. Obecnie w jego ramach realizujemy szereg działań zmierzających do rozwijania świadomości proekologicznej konsumentów, jak również minimalizowania wpływu naszej działalności na środowisko. Nadal sadzimy drzewa na terenach Beskidu Żywieckiego, ale już nie w formule programu, a jako odpowiedź na indywidualne zapotrzebowania.