

NASZA WSPÓŁPRACA
JAK DZIAŁAJĄ EKOMATY?
GDZIE MOŻESZ ZNALEŹĆ EKOMATY?
Lista lokalizacji wszystkich EKOmatów
-
EKOmat - Żabka
Grunwaldzka 610A,
Plewiska -
EKOmat - Żabka
Biskupińska 48,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Błażeja 3,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Cześnikowska 2,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Dworcowa 1,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Potockiej 51/LU-2,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Leszczyńska 172c,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Nowina 38,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Matyi 8,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Starołęcka 46,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Swoboda 44,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Winogrady 61,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Złotowska 24,
Poznań -
EKOmat - Żabka
Poznańska 80,
Skórzewo -
EKOmat - Żabka
Targowa 80/82,
Warszawa
BUDUJEMY
ŚWIADOMOŚĆ EKOLOGICZNĄ


CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ
01.Dlaczego zdecydowaliście się na współpracę z Żabką w zakresie EKOmatów?
To dla nas kolejny krok w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Zarówno Żabka, jak i Żywiec Zdrój robią wszystko by podnieść poziom zbiórki i recyklingu opakowań po napojach. Konsekwentnie podkreślamy, że plastik to cenny surowiec, który wykorzystujemy do produkcji nowych opakowań, zamykając w ten sposób ich obieg i ograniczając produkcję plastiku pierwotnego. Połączenie naszych sił pozwoli jeszcze skuteczniej budować świadomość ekologiczną pokazując, że dzięki recyklingowi plastikowe butelki zyskają drugie życie i nie będą trafiały do środowiska naturalnego.
02.Czy planujecie stawiać EKOmaty również z innymi partnerami?
Podstawową zasadą zrównoważonego rozwoju jest osiąganie długofalowych efektów, dlatego tak ważna jest współpraca z partnerami. Podejmując się realizacji naszego zobowiązania wiedzieliśmy, że nawet 100% ekwiwalentu wprowadzanego przez nas plastiku to kropla w morzu i że prawdziwy efekt skali uzyskamy wyłącznie łącząc wysiłki iI działania z partnerami. EKOmaty to pierwsza tego rodzaju inicjatywa realizowana we współpracy z naszym partnerem handlowym. Wiemy, że łącząc siły, możemy skuteczniej budować świadomość ekologiczną. Recyklomaty to także kolejny krok, by jeszcze skuteczniej promować recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku i zamykanie obiegu tego surowca.
W ramach wspólnych działań postawimy docelowo 25 EKOmatów. Mamy równocześnie świadomość, że jeśli chcemy sprawić, by zamykanie obiegu plastiku miało efekt skali, musi być działaniem ponad podziałami realizowanym we współpracy z różnymi organizacjami.
03.Czy EKOmat będzie dostępny w każdej Żabce w Polsce?
W tym momencie EKOmaty znajdują się w dwóch miastach w Polsce (Warszawa oraz Poznań). Obecnie jest ich 15. Docelowo natomiast planujemy postawienie 25 takich maszyn.
Wybierając lokalizacje EKOmatów kierujemy się wieloma wskaźnikami, m.in. liczbą potencjalnych klientów, natężeniem ruchu, ale także możliwościami technicznymi sklepów. Musimy uzyskać także zgody właścicieli terenu, co wymaga czasu. Nie wykluczamy jednak tego, aby w dłuższej perspektywie EKOmaty pojawiły się w całej Polsce.
04.Ile EKOmatów planujecie postawić we współpracy z Żabką?
We współpracy z Żabką postawimy docelowo 25 EKOmatów w różnych miastach Polski. W tym momencie EKOmaty znajdują się w Warszawie i w Poznaniu.
05.Skąd nazwa EKOmat?
Nazwa EKOmat powstała z połączenia słów EKOlogia i recyklomat. Założeniem było, aby odzwierciedlała zarówno cel funkcjonowania maszyny, tj. Działania ekologiczne, umożliwiające ponowne wykorzystanie surowca I ograniczenie produkcji nowego, jak i specyfikę jej działania – proste, intuicyjne w obsłudze urządzenie działające na zasadach automatu. Zależało nam również na tym, aby nazwa wywoływała pozytywne skojarzenia I była łatwa do zapamiętania.
06.Czy w EKOmacie mogę oddać tylko butelki Żywiec Zdrój?
Urządzenie przyjmuje wszystkie rodzaje opakowań wcześniej wspomnianych, które znajdują się w bazie kodów, zarówno butelki Żywiec Zdrój, jak i opakowania po napojach innych marek.
07.Czy do EKOmatu mogą trafić tylko plastikowe butelki?
EKOmat pełni funkcję punktu selektywnej zbiórki butelek PET oraz puszek aluminiowych. Do automatu można wrzucać również opakowania z papierową etykietą.
08.Czy do EKOmatu mogę oddać butelkę pochodzącą z recyklingu?
Do EKOmatu można oddać zarówno butelki PET, jak i butelki wyprodukowane z plastiku z recyklingu. Oba materiały nadają do recyklingu i są cennym surowcem, dlatego powinny zyskać kolejne życie.
09.Czy do EKOmatu mogę oddać butelkę wraz z nakrętką i etykietą?
EKOmat przyjmuje butelki z nakrętkamii etykietami (plastikowymi lub papierowymi). Butelkę należy zakręcić przed wrzuceniem do EKOmatu. Korków i butelek nie wrzucamy oddzielnie.
10.Czy powinienem zgnieść butelkę przed wrzuceniem jej do EKOmatu?
Butelki nie należy zgniatać przed wrzuceniem jej do EKOmatu – zrobi to za nas maszyna. Jej zgniecenie może powodować trudności ze skanowaniem kodu kreskowego.
11.Czy mogę użyć EKOmatu tylko w sklepie, w którym kupiłem wodę w butelce?
Na podstawie skanowania kodu kreskowego z opakowania urządzenie identyfikuje opakowanie. Automat przyjmuje wszystkie rodzaje butelek PET oraz puszek aluminiowych, które znajdują się w bazie kodów. Urządzenie nie wydaje kuponu potwierdzającego ilości oddanych butelek. Podczas procesu oddawania opakowań na ekranie wyświetli się podsumowanie z ilością oddanych opakowań. Za każdą zwróconą do EKOmatu butelkę oraz puszkę klient otrzyma 10 żappsów, które naliczą się klientowi bezpośrednio w aplikacji po jej zeskanowaniu.
12.Czy muszę zapłacić za to, żeby użyć EKOmatu?
Korzystanie z EKOmatu jest dla konsumenta bezpłatne. Za każdą zwróconą do automatu butelkę oraz puszkę klient otrzyma 10 żappsów, które naliczą się klientowi bezpośrednio w aplikacji po jej zeskanowaniu. Urządzenie posiada wbudowany system zliczania liczby opakowań, które zostały do niego wrzucone.
13.Co otrzymam w zamian za wrzucenie butelki do EKOmatu?
Za każdą zwróconą do EKOmatu butelkę oraz puszkę klient otrzyma 10 żappsów, które naliczą się klientowi bezpośrednio w aplikacji po jej zeskanowaniu. Automat posiada wbudowany system zliczania liczby opakowań, które zostały do niego wrzucone.
14.Czy koszt EKOmatu ponosić będzie Żywiec Zdrój czy Żabka?
Jest to wspólna inicjatywa Żabki i Żywiec Zdrój. Obie firmy łączą siły na rzecz działań po stronie natury I zapewnienia drugiego życia opakowaniom po napojach.
15.Czy EKOmaty przysłużą się zwiększeniu poziomu recyklingu w Polsce?
EKOmaty z pewnością przyczynią się do pozyskania wysokiej jakości surowca z butelek, które zyskają drugie życie. Działania te nie są jednak wystarczające, aby zapewnić efekt skali i przyczynić się do znaczącego wzrostu poziomu recyklingu opakowań PET w Polsce. Jedynym skutecznym sposobem zapewniającym skokowy wzrost poziomu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w Polsce i ich recyklingu jest system depozytowy. Rozwiązanie to pozwoli również wywiązać się Polsce i polskim producentom z obowiązków nałożonych przez Unię Europejską. Dyrektywa Unijna Single Use Plastic nakłada na Polskę obowiązek zbiórki odpadów opakowaniowych PET na poziomie 77% w 2025 r. i 90% w 2029 r. Najpóźniej do 2025 roku butelki do napojów wykonane z tworzywa PET będą musiały zawierać przynajmniej 25% surowca z odzysku. Aby osiągnięcie założonych celi było możliwe, konieczne jest wprowadzenie systemu depozytowego.
O ekomatach w mediach
- Żabka i Żywiec Zdrój rozpoczynają testy Ekomatów - Zobacz
- Kiedyś wydawało się to niemożliwe. Drugie życie plastikowych butelek - Zobacz
- W polskich miastach staną ekomaty. Przyniesiemy do nich plastikowe butelki - Zobacz
- Przy sklepach Żabki staną automaty do zbiórki opakowań - Zobacz
- Znana sieć sklepów i gigant branży spożywczej łączą siły. Dzięki ich współpracy opakowania po napojach oddasz do specjalnych maszyn - Zobacz
- Żabka Polska i Żywiec Zdrój testują ekomaty do selektywnej zbiórki odpadów - Zobacz
- Żabka i Żywiec Zdrój będą zbierać butelki do recyklingu - Zobacz
- Żabka i Żywiec Zdrój ruszają z EKOmatami - Zobacz
- Żabka i Żywiec Zdrój będą stawiać przy sklepach EKOmaty do recyklingu plastikowych butelek - Zobacz
- W polskich miastach staną ekomaty. Przyniesiemy do nich plastikowe butelki - Zobacz
- Żabka i Żywiec Zdrój wspólnie na rzecz środowiska - Zobacz
- Żabka i Żywiec Zdrój strategiczne partnerstwo na rzecz środowiska - Zobacz