logo żywiec zdrój
PROPOZYCJE WYCIECZEK

„Poznajemy przyrodę i kulturę
Beskidu Śląskiego i Żywieckiego”

Ramowy plan wycieczki:
road
1 DZIEŃ:
Wisła: Nadleśnictwo - ścieżka edukacyjna, zapora w Wiśle Czarne, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, spacer po Wiśle
road
2 DZIEŃ:
Istebna: Beskidzka Ścieżka Planetarna, drewniany kościół na przełęczy Kubalonka, Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej, chata Jana Kawuloka, kościół Dobrego Pasterza, centrum informacji turystycznej
Koniaków: Muzeum Koronki w Koniakowie - Izba Pamięci Marii Gwarek, lokalne warsztaty rękodzielnicze
Węgierska Górka: bulwary nad Sołą, punkt widokowy, forty z okresu II wojny światowej
road
3 DZIEŃ:
Węgierska Górka: Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i ścieżka dydaktyczna "Gościnny Las", fort "Wędrowiec" - Izba Pamięci Żabnica - Hala Boracza - schronisko PTTK
Charakterystyka trasy:

Zaproponowana trasa obejmuje różnorodne obiekty turystyczne, dzięki którym lepiej poznacie Beskid Śląski i Żywiecki - zarówno bogactwo przyrodnicze, najważniejsze zabytki, wybrane szlaki turystyczne, a także kulturę regionu - stroje ludowe, rękodzieło i tradycje.

Pierwszy i drugi dzień charakteryzują trasy spacerowe, a więc łagodne podejścia. Jedynym na co trzeba się przygotować, to możliwe zmiany pogody.

Trzeciego dnia, zaplanowana trasa z Żabnicy na Halę Boraczą wymaga podejścia pod górę, ale będzie to wyprawa niewymagająca dużego wysiłku fizycznego.

- DZIEŃ -
1
Wisła to miejscowość typowo turystyczna.

Bez problemu znajdziemy tu nocleg i ciekawe miejsce na posiłek. O wszystkich atrakcjach turystycznych można dowiedzieć się w Informacji Turystycznej zlokalizowanej w centrum Wisły - pl. B. Hoffa 3.

Naszą wędrówkę po okolicy zaczniemy jednak od miejsca cichego, położonego nieco z dala od gwarnego centrum - siedziby Nadleśnictwa Wisła u podnóża zapory Czarne (Czarne 6, Wisła).

Znajduje się tu ciekawa ścieżka edukacyjna, która prowadzi częściowo nad Wisłą, a częściowo przez las. Na trasie poznamy gatunki drzew, które tworzą beskidzkie lasy, dowiemy się też na czym polega praca leśnika. Jednym z punktów ścieżki jest bogata kolekcja różnych gatunków świerków. Na innym zaś można przyjrzeć się pracy w szkółce leśnej.

Długość trasy: około 1 km
Czas przejścia: około 30 minut

Korzystając z okazji, warto również wybrać się nad samą zaporę. Zbiornik to miejsce połączenia Czarnej i Białej Wisełki. Zaporę wybudowano, aby utworzyć zbiornik retencyjny i zapewnić lokalnej społeczności zapas wody pitnej. Po tamie prowadzi deptak, który zachęca do krótkiego spaceru. Nad zaporą i jeziorem wznosi się budowla tzamek. Jest to Rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wybudowana w latach 1929-1930 dla Prezydenta Mościckiego. Do zamku prowadzi kręta i wąska drogą, którą można zarówno przejechać własnym środkiem transportu, jak i wybrać się na długi spacer. Przy zaporze znajdują się tablice informacyjne dotyczące charakterystyki technicznej zbiornika oraz jego najważniejszych funkcji.

Spod zapory kierujemy się do centrum, do Muzeum Beskidzkiego na pl. Stellera 1. Muzeum mieści się w budynku starej karczmy. W środku, na stałych ekspozycjach możemy zapoznać się z bogactwem kultury ludowej regionu. Stroje ludowe, przykłady różnorodnego rękodzieła (hafty, koronki, ozdoby, biżuteria, instrumenty), ale też sprzęty codziennego użytku, stare fotografie i wystawy malarstwa zlokalizowane są w kilku pomieszczeniach. Opisy, starodruki i inne archiwalia pomagają wyobrazić sobie codzienność beskidzkich społeczności.

Na zwiedzanie wystaw stałych i ekspozycji czasowych oraz spacer wokół karczmy warto zaplanować około 1 godziny.

Muzeum Beskidzkie znajduje się przy deptaku, który zaprowadzi nas również do Informacji Turystycznej. Wisła oferuje wiele atrakcji turystycznych, które urozmaicą spacer.
Wśród nich warto wziąć pod uwagę:

 • Izbę Pracy Twórczej Jana Kocyana (Os. Bajcary 6) mieszczącą się w drewnianej chałupie - charakterystycznej dla budownictwa wiślańskiego. W izbach domu znajduje się wystawa rzeźb twórcy ludowego, a także dawne naczynia, formy na masło, łyżki, cedzaki. W sieni natkniemy się na sprzęty rzemieślników, a w drugiej izbie znajduje się wystawa prezentująca bogactwo lokalnej twórczości ludowej. Wstęp jest bezpłatny, ale należy wcześniej zadzwonić, aby umówić się na wizytę.

 • Park Przygód - w Parku Kopczyńskiego, w którym znajdują się miniatury najważniejszych budowli zlokalizowanych w miastach, przez które płynie Wisła.

 • Muzeum Narciarstwa (ul. Wodna 3, w obiekcie "Zimowit") - prezentuje stare sprzęty narciarskie oraz narty używane ponad 100 lat temu! Można tu także znaleźć narty Adama Małysza, na których zdobył tytuł Mistrza Polski.

 • A skoro mowa o słynnym, polskim skoczku - jego czekoladową figurę naturalnej wielkości możemy obejrzeć w Domu Zdrojowym, nieopodal Informacji Turystycznej.

 • Bezpłatnie odwiedzimy także Muzeum Turystyki PTTK (ul. Czarna Wisełka 3) prezentujące historię turystyki w regionie. Muzeum zlokalizowane jest w drewnianej chacie.

 • Zameczek Myśliwski Habsburgów (ul. Lipowa 4a). Dawniej położony na przełęczy Przysłop na trasie wędrówki na Barania Górę. Drewniany budynek pełnił funkcję schroniska dla turystów. Dziś znajduje się w nim siedziba PTTK, a także wystawa dotycząca ochrony głuszca. Wstęp bezpłatny. Obiekt jest jednym z ważnych przystanków na szlaku architektury drewnianej.

- DZIEŃ -
2
Wyjeżdżamy z Wisły kierując się na przełęcz Kubalonka.

Mijamy Zamek Prezydenta RP i zwalniamy wypatrując po prawej stronie drewnianego kościółka.

Aby obejrzeć wnętrze kościółka św. Krzyża z 1779 r., trzeba wspiąć się po kamiennych schodach. Drewniany budynek zachował charakterystyczne dla regionu cechy architektury drewnianej. Nieopodal znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki - polskiego taternika, alpinisty i himalaisty. Tu również ma początek (lub jak kto woli - koniec) Beskidzka Ścieżka Planetarna.

Ścieżka liczy 12 km długości, a po drodze możemy przeczytać i dowiedzieć się więcej o planetach Układu Słonecznego.

Co ciekawe, zaplanowano ją w skali 1:500.000.000 tak, aby odzwierciedlić odległości między poszczególnymi planetami.

Trasę ścieżki można przejść albo przejechać na rowerze, nie jest to jednak pętla, więc trzeba się liczyć z drogą powrotną tą samą albo alternatywną trasą.

Kierujemy się na Węgierską Górkę drogą nr 941.

Po prawej stronie mijamy stację paliw, przejeżdżamy nad rzeką Olzą i mijamy (również po prawej) amfiteatr.
Droga zaczyna się wspinać ku górze - to znak, że należy wypatrywać Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej.
Znajdziemy go na wysokości ostrego zakrętu w Istebnej Dzielcu. Z pewnością wcześniej zauważymy duży,
drewniany plac zabaw oraz rozległy ogród.

Przy LOEE znajduje się duży, bezpłatny parking. Ośrodek został wyremontowany w 2014 roku, na zwiedzających czekają wystawy przyrodnicze prezentujące faunę, florę, ale także ukształtowanie Beskidów. Na najmłodszych czekają wydrążone korytarze, którymi można przemykać się pomiędzy wystawami. Można też sprawdzić, jak wygląda rentgen drzewa, namalować ulubione zwierzę oraz posłuchać gadającego drzewa.

Ośrodek dysponuje też biblioteką oraz materiałami multimedialnymi, które przeniosą nas w środek beskidzkiej puszczy. Na tym jednak nie koniec. Wokół budynku roztacza się ogród, w którym znajdziemy rośliny przeróżnych siedlisk leśnych i łąkowych. Późnym latem zachwycają swoimi odcieniami fioletu wrzosy i jeżówki. Wiosną - geofity, czyli rośliny spotykane w lesie zanim drzewa wypuszczą liście. Różnorodne siedliska pozwalają lepiej zrozumieć na czym polega różnorodność flory Beskidów i dlaczego są to tak cenne przyrodniczo tereny.

Na terenie ogrodu ustawiono tablice informacyjne, które wraz z folderami pozwolą rozpoznać poszczególne gatunki. Dla tych, którym nie brakuje energii jest jeszcze plac zabaw - wigwamy, liny, drewniane drabinki, mostki zachęcają do aktywności i przygód. Teren ogrodu oraz plac zabaw są dostępne przez cały dzień - nie są ogrodzone. Ośrodek można zwiedzać bezpłatnie.

W pobliżu zlokalizowana jest też "Olza" - ścieżka przyrodnicza Nadleśnictwa Wisła.
Na 10 przystankach dowiemy się więcej o lesie oraz pracy leśników.
Długość ścieżki to 1,5 km, a czas przejścia to około 30 minut.

Istebna to długa wieś, podzielona na wiele dzielnic. Warto zatrzymać się przy rozjeździe, nieopodal którego znajduje się Punkt Informacji Turystycznej (Istebna 68). Punkt ten był wielokrotnie nagradzany za obsługę turystyczną, można tu uzyskać kompleksową informację oraz potrzebne materiały informacyjne i mapy. Informacja znajduje się w budynku Ośrodka Kultury. Tuż obok, znajduje się niepozorny z wyglądu kościół pw. Dobrego Pasterza. Ciekawe jest za to wnętrze, a szczególnie ambona w kształcie łodzi unoszącej się na falach, do której prowadzą schody oplecione rybacką siecią. Naprzeciwko zaś znajdziemy chrzcielnicę, którą podtrzymują ryby, a nad którą widnieje scena chrztu. Kościół zdobią bogate i barwne polichromie, wśród nich również te z motywami ludowymi. Wystrój zawdzięczany jest lokalnym twórcom ludowym - malarzom i rzeźbiarzom.

A skoro o kulturze ludowej mowa, w Istebnej warto odwiedzić Chatę Kawuloka (Istebna 163), przy drodze. W tym niewielkim domu z 1863 roku, zgromadzono liczne sprzęty codziennego użytku, ale także ludowe instrumenty muzyczne. Warto zadzwonić wcześniej, aby umówić się z przewodnikiem, którego niesamowite opowieści o lokalnych tradycjach, legendach, zwyczajach czy wydarzeniach historycznych przenoszą w zupełnie inny świat. Co równie istotne - można posłuchać gry na pasterskich instrumentach takich jak róg pasterski, gajdy, okaryna, trombita, fujarka. Do wydobycia z nich różnorodnych dźwięków potrzeba nie lada siły i umiejętności! Jeśli zaś nie uda nam się spotkać przewodnika - muzykanta, można posłuchać brzmienia instrumentów na stronie internetowej Chaty.

Kolejnym przystankiem jest już Koniaków. To miejscowość, która słynie z wyrobu koronkowych serwet, serwetek, obrusów, a nawet bielizny! Koniaków znany jest na całym świecie, a w obrębie miejscowości natkniemy się na przynajmniej kilka warsztatów rękodzielniczych, w których możemy obejrzeć i zakupić koronowe arcydzieła. W Izbie Pamięci Marii Gwarek dowiemy się więcej o tradycji tego rzemiosła.

Kierujemy się do Węgierskiej Górki. To dość duże miasteczko malowniczo położone nad Sołą. Znajdziemy tu wiele miejsc noclegowych oraz restauracji, w których można spróbować lokalnych przysmaków. Po dniu pełnym atrakcji, warto przespacerować się po bulwarach nad Sołą oraz wybrać na krótki spacer do lasu za mostem na rzece. Ścieżka prowadzi przez las bukowo-jodłowy aż do fortu z okresu II wojny światowej. To fragment umocnień, o których więcej dowiemy się z jutrzejszej części wyprawy.

- DZIEŃ -
3
Dzień zaczynamy od spaceru po Węgierskiej Górce,
do Nadleśnictwa (ul. Zielona 62).

Przy siedzibie znajduje się Izba Edukacji Przyrodniczej, w której więcej dowiemy się o lesie oraz o odnowie Puszczy Karpackiej.
Dawniej, przed okresem intensywnego rozwoju przemysłu, Beskidy porastała puszcza jodłowo-bukowa. Na przestrzeni dziesięcioleci przekształcono ją jednak w monokulturę świerkową, czyli las, w którym głównie rósł świerk.

Drzewa osłabione chorobami i zanieczyszczonym powietrzem były łatwym celem grzybów i kornika drukarza. Lasy świerkowe zaczęły obumierać, co zresztą do dziś można jeszcze zaobserwować w różnych częściach Beskidów. W Nadleśnictwie dowiemy się więcej o działaniach leśników, których celem jest przywrócenie naturalnego dla tych terenów drzewostanu.

W ramach programu Po stronie natury, co roku sadziliśmy z Nadleśnictwem 1.000.000 drzew wspierając te działania na rzecz ochrony przyrody. Przy siedzibie znajduje się też ścieżka edukacyjna "Gościnny Las". Nadleśnictwo zaprasza również na inną ścieżkę biegnącą Traktem Cesarskim, który wiele lat temu łączył Wiedeń z Krakowem.

Aby dostać się do kolejnego przystanku wyprawy, obieramy kierunek na Żabnicę.
Po drodze, z daleka zauważymy fort "Wędrowiec", w którym zlokalizowana jest Izba Pamięci. Tutaj możemy dowiedzieć się o bohaterskiej załodze fortów, która po rozpoczęciu wojny, przez wiele dni zaciekle się broniła. Na kartach historii określa się Węgierską Górkę jako Westerplatte Południa.

Po ciekawej lekcji historii kierujemy się dalej na Żabnicę, a następnie obieramy kierunek na Halę Boraczą.

Samochód należy zostawić na początku krętej drogi pod górę. Przez sporą część trasy wędrujemy po drodze asfaltowej. Po drodze mijamy las i łąki. Ostatni odcinek pokonujemy drogą szutrową widząc w oddali budynek schroniska. Nazwa Hali pochodzi prawdopodobnie od nazwiska. Dawniej pokrywały ją pola uprawne, na których znaleźć można było owies i ziemniaki. Pozostałością działalności rolniczej są wszechobecne kupy kamieni wynoszonych z pól.

Dziś tereny rolnicze porastają bogate w kwiaty łąki. Hala została również objęta kulturowym wypasem owies. W schronisku możemy zanocować, a także posilić się (gospodarze i turyści polecają w sezonie jagodzianki). Stąd możemy ruszyć szlakiem na Halę Lipowską czy Rysiankę, jeśli starczy sił. Mimo wszystko warto jednak wybrać się na krótki spacer za schronisko, tak jak prowadzi szlak. Na zboczach dostrzeżemy drzewa posadzone w 2009 roku, podczas pierwszej edycji Po stronie natury!

PAMIĘTAJ!

Podczas górskich wędrówek, na leśnych ścieżkach i w zakamarkach miast i wsi możesz być Po stronie natury. Przygotowaliśmy dla Ciebie Kodeks Turysty Po stronie natury, który pomoże Ci bezpiecznie wypoczywać, a przy okazji - zrobić coś dobrego dla przyrody.

1

Trzymaj się wyznaczonego szlaku, bądź bezpieczny.

2

Nie śmieć, zachowaj piękno natury dla kolejnych pokoleń.

3

Na szlaku, w lesie, w górach jesteś gościem, zachowaj ciszę, by nie spłoszyć zwierząt.

4

Nie rwij, nie łam, nie dewastuj, czyli szanuj świat roślin i zwierząt.

5

Reaguj na nieodpowiednie zachowania na szlaku – zwróć uwagę, wytłumacz.

Górski Telefon Alarmowy: 601 - 100 - 300

O PARTNERACH

Program "Po Stronie Natury" w 2009 r został zainicjowany przez Żywiec Zdrój. W ramach programu wspólnie prowadzimy działania na rzecz natury. Dotychczas posadziliśmy ponad 5 milionów drzew, odnowiliśmy 1000 km szlaków oraz edukowaliśmy na temat zachowań proekologicznych. Partnerami Programu są Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a w tym roku do grona partnerów dołączyła Fundacja Ekologiczna ARKA

 • Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej i największym producentem w kategorii napojów bezalkoholowych*.

  Firma została również uznana za najbardziej odpowiedzialną publicznie wśród producentów w Polsce. Żywiec Zdrój to marka z misją - zachęca ludzi do picia zdrowiej i jest po stronie natury. Dlatego od lat prowadzi programy edukacyjne. Najbardziej znane to „Po stronie natury”, którego celem jest działanie na rzecz natury i „Mamo, Tato, wolę wodę”, poprzez który firma wspiera rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, szczególnie zdrowego nawyku picia wody.
  Więcej: www.zywiec-zdroj.pl

 • Fundacja Ekologiczna ARKA łączy ekologię z działaniami społecznymi. Naszą pasją jest edukacja ekologiczna.

  Prowadzi ogólnopolskie, innowacyjne akcje i kampanie. Angażuje w działania ekologiczne miliony Polaków. ARKA została założona 2005 roku przez Wojciecha Owczarza. Współpracuje z samorządem lokalnym, biznesem, organizacjami pozarządowymi, szkołami i przedszkolami. Uczy poprzez zabawy, gry, instalacje przestrzenne, nowoczesne technologie. Najważniejsze programy ARKI: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”, „Rower Pomaga”, „Listy dla Ziemi”, „Kup Deskę”, „Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej”, „Dzień dobrych uczynków”, „Choinki Nadziei”, „Dzień Czystego Powietrza”.
  Więcej: www.fundacjaarka.pl

 • Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa.

  Powstała w 1924 r. i dziś w imieniu skarbu państwa zarządza ponad 3/4 powierzchni lasów w Polsce (ok. 7,5 z 9,3 mln ha). Tuż po zakończeniu II wojny światowej lesistość wynosiła zaledwie 21 proc. Obecnie jest to 29,5 proc. I nadal lasów w Polsce przybywa. Leśnicy dbają też, żeby lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Leśnicy dbają również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, uniwersalny i ekologiczny surowiec, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
  Więcej: www.lasy.gov.pl

 • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największym, polskim stowarzyszeniem skupiającym ponad 65000 turystów oraz krajoznawców.

  Rozwija turystykę kwalifikowaną (głównie pieszą, górską, narciarską, rowerową i żeglarską), promuje krajoznawstwo, szkoli kadry turystyczne, prowadzi ponad 100 obiektów noclegowych o różnym standardzie, służących turystyce aktywnej oraz opiekuje się siecią ponad 60000 km szlaków turystycznych. Wspiera i popularyzuje ochronę przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego. Uczestniczy w regionalnych inicjatywach mających na celu rozwój różnych form turystyki.
  Więcej: www.pttk.pl

close ZAMKNIJ

Ograniczaj zużycie wody w swoim domu

Im więcej drzew tym więcej czystej wody w naturze. Sadźmy drzewa i oszczędzajmy wodę, by zadbać o jej zasoby dla naszych dzieci.

ZMIEŃ SWOJE NAWYKI

 • Zakręć wodę, gdy myjesz zęby,
  golisz się czy mydlisz dłonie.

 • Ustaw najmniejszy strumień wody,
  gdy kran jest odkręcony.

 • Bierz krótkie prysznice.

 • Gdy bierzesz kąpiel, nie wypełniaj
  wanny po brzegi.

ZADBAJ O SPRZĘTY DOMOWE

 • Kupuj ekologiczne urządzenia np. baterie
  jednouchwytowe lub bezdotykowe.

 • Używaj programów oszczędnościowych
  w pralkach i zmywarkach.

 • Systematycznie kontroluj sprawność sprzętu
  kuchennego i łazienkowego.

close ZAMKNIJ

Dbaj o naturę, segreguj śmieci!

Segregowanie śmieci pozwala na ich recykling. Dowiedz się jaki kolor będzie odpowiadać poszczególnym odpadom:

 • Zbieraj tutaj odpady pochodzenia roślinnego, skorupki jajek, resztki po kawie i herbacie.

 • Tu wrzucaj rozbite szkło, czyste szklane butelki i inne szklane opakowania.

 • Miejsce na plastikowe butelki po napojach, zakrętki, plastikowe torebki i reklamówki.

 • Tutaj składuj metalowe puszki po konserwach, napojach, kolorowe metale oraz kapsle.

 • Miejsce przeznaczone dla produktów z papieru np. papierowych pudełek czy gazet.

 • Wrzucaj tu tylko to, czego nie da się już odzyskać: odpady kuchenne, zużyte chusteczki i pieluchy.

close ZAMKNIJ
close ZAMKNIJ

pikniki
Po stronie natury 2017

Bądź po stronie
natury

Już 6 maja rozpoczynamy sezon piknikowy!

W ramach tegorocznej edycji programu Po stronie natury posadzimy milion drzew, bo im więcej drzew tym więcej czystej wody w naturze dla nas i dla wszystkich dzieci.

Podczas każdego pikniku możesz wymienić 10 pustych plastikowych butelek na sadzonkę.

A już 11 czerwca w Warszawie odbędzie się
wydarzenie specjalne: Wielki Finał.
To właśnie podczas niego wspólnie posadzimy
milionowe drzewo!

Co jeszcze czeka w strefie Po stronie natury?

 • innowacyjna instalacja edukacyjna "Drugie Życie Butelki"
 • warsztaty edukacyjne przygotowane przez Lasy Państwowe
 • atrakcje przygotowane przez PTTK
 • spotkania z ekspertami oraz konkursy z nagrodami na Scenie PSN
 • strefa relaksu oraz strefa zdrowego nawodnienia
 • mural 3D
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Prywatności”. Czy zgadzają się Państwo na zainstalowanie plików cookies?
Nie zgadzam się i w programie służącym do obsługi internetu, chcę zmienić ustawienia dotyczące cookies.