logo żywiec zdrój
PROPOZYCJE WYCIECZEK

Barania Góra

Barania Góra
globe
Długość trasy: 16 KM
clock
Szacowany czas przejścia: 4H 50MIN
road
Przebieg trasy:
Czarna Wisełka (parking) - schronisko Przysłop - Barania Góra - Wisła Czarne (przystanek autobusowy)
Charakterystyka trasy:

Trasa pokrywa się ze ścieżką dydaktyczną Nadleśnictwa Wisła. Podczas spaceru tablice informacyjne zwrócą uwagę na istotne elementy przyrody oraz krajobrazu. Pierwsza część trasy jest łatwa, wiedzie wyasfaltowaną drogą. Później przechodzi w szeroką ścieżkę, która pnie się coraz wyżej aż do schroniska Przysłop. Stamtąd wędrówka cały czas wiedzie pod górę aż na szczyt Baraniej Góry, choć po drodze mamy możliwość odpoczynku na nieco bardziej płaskich fragmentach. Z Baraniej Góry schodzimy szlakiem niebieskim, wąską, stromą ścieżką aż do efektownego wodospadu zwanego Kaskadami Rodła. Końcowy etap trasy to spacer szeroką drogą wijącą się w dolinie Białej Wisełki.

- ETAP -
1
Czarna Wisełka - schronisko Przysłop

Wyruszamy z niewielkiego parkingu (nieopodal znajduje się też przystanek PKS) czarnym szlakiem wiodącym przez rezerwat przyrody "Wisła".

Po drodze mijamy kolejne przystanki ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej, z których dowiemy się o otaczającej szlak przyrodzie, a w szczególności o towarzyszącym nam aż do schroniska lesie. Jedna ze stacji poświęcona jest daglezji (jedlicy) - iglastemu gatunkowi drzewa, który sprowadzono do Polski w XIX w. Warto poszukać pod drzewami szyszek, które mają charakterystyczne trójzębne łuski.

Czarny szlak rozwidla się kierując nas na nieco bardziej stromą ścieżkę, która doprowadzi nas aż do schroniska. Po drodze mijamy Izbę Leśną, która mieści się w najstarszym budynku Wisły - z 1863 roku. Wstęp do Izby jest bezpłatny, w środku możemy dowiedzieć się więcej o zwierzętach i roślinach, które można spotkać podczas wędrówek po Beskidach. Dowiemy się też więcej o ochronie głuszca - rzadkiego i pięknego ptaka leśnego.

Z Izby do schroniska już niedługa droga. Idąc czerwonym szlakiem zza drzew wyłoni się piętrowy, murowany budynek.

Warto wiedzieć, że nim go zbudowano, na Przysłopie stał drewaniany budynek, zbudowany jeszcze za czasów Habsburgów, w XIX wieku. Służył jako baza wypadowa do polowań. Jednak wraz z rozwojem turystyki górskiej, schronisko odwiedzane było przez coraz liczniejsze rzesze wędrowców. Dziś można zatrzymać się tu na krótki odpoczynek, nocleg, posiłek oraz oczywiście zaczerpnąć informacji turystycznej. Warto również zwiedzić niewielkie, ale ciekawe Muzeum Kultury Turystyki Górskiej PTTK.

- ETAP -
2
Schronisko Przysłop - Barania Góra

Za schroniskiem droga wiedzie przez polanę, na końcu której rozpoczyna się największy w Beskidzie Śląskim rezerwat przyrody "Barania Góra".

Utworzony został, aby chronić górski las mieszany, który przechodzi w bór wysokogórski. Są to tereny źródliskowe Białej i Czarnej Wisełki, czyli innymi słowy - źródła Wisły - największej polskiej rzeki.

W trakcie wędrówki mijamy wiatrołomy i wykroty - czyli drzewa wywrócone wskutek działania wiatru. Wiele świerków jest też chorych wskutek osłabienia i gradacji kornika drukarza.

Za schroniskiem droga wiedzie przez polanę, na końcu której rozpoczyna się największy w Beskidzie

Śląskim rezerwat przyrody "Barania Góra". Utworzony został, aby chronić górski las mieszany, który przechodzi w bór wysokogórski. Są to tereny źródliskowe Białej i Czarnej Wisełki, czyli innymi słowy - źródła Wisły - największej polskiej rzeki.

W trakcie wędrówki mijamy wiatrołomy i wykroty - czyli drzewa wywrócone wskutek działania wiatru. Wiele świerków jest też chorych wskutek osłabienia i gradacji kornika drukarza.

- ETAP -
3
Barania Góra - Wisła

Z Baraniej Góry, w kierunku Wisły schodzimy szlakiem niebieskim. Przed zejściem warto jednak przyjrzeć się, czy nie wywieszono istotnych komunikatów dotyczących stanu szlaku. Wiosną, po ulewnych deszczach, ścieżki mogą być trudne do przejścia, dlatego warto dla bezpieczeństwa rozważyć wówczas powrót tą samą trasą, którą wchodziliśmy na Baranią.

Po drodze mijamy niszę osuwiskową, z której początek bierze potok Wątrobny - źródło Białej Wisełki. Ścieżka momentami jest stroma, po drodze znajduje się kilka punktów widokowych, z których możemy podziwiać Beskidy.

Las iglasty przechodzi w buczynę, czyli las bukowy. W dole szlaku docieramy do efektownego wodospadu - Kaskady Rodła. Aż do końca wędrówki towarzyszy nam szum wartkiego potoku. Trasa wiedzie asfaltową drogą, łagodnie w dół.

Po lewej stronie mijamy imponujących rozmiarów wychodnie skalne zbudowane z piaskowca - uznane za pomnik przyrody nieożywionej. Jest to również ostatni przystanek ścieżki dydaktycznej. Wędrówkę kończymy na przystanku autobusowym Wisła-Czarne, koło restauracji.

O PARTNERACH

Program "Po Stronie Natury" w 2009 r został zainicjowany przez Żywiec Zdrój. W ramach programu wspólnie prowadzimy działania na rzecz natury. Dotychczas posadziliśmy ponad 5 milionów drzew, odnowiliśmy 1000 km szlaków oraz edukowaliśmy na temat zachowań proekologicznych. Partnerami Programu są Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a w tym roku do grona partnerów dołączyła Fundacja Ekologiczna ARKA

 • Żywiec Zdrój jest liderem na polskim rynku wody butelkowanej i największym producentem w kategorii napojów bezalkoholowych*.

  Firma została również uznana za najbardziej odpowiedzialną publicznie wśród producentów w Polsce. Żywiec Zdrój to marka z misją - zachęca ludzi do picia zdrowiej i jest po stronie natury. Dlatego od lat prowadzi programy edukacyjne. Najbardziej znane to „Po stronie natury”, którego celem jest działanie na rzecz natury i „Mamo, Tato, wolę wodę”, poprzez który firma wspiera rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, szczególnie zdrowego nawyku picia wody.
  Więcej: www.zywiec-zdroj.pl

 • Fundacja Ekologiczna ARKA łączy ekologię z działaniami społecznymi. Naszą pasją jest edukacja ekologiczna.

  Prowadzi ogólnopolskie, innowacyjne akcje i kampanie. Angażuje w działania ekologiczne miliony Polaków. ARKA została założona 2005 roku przez Wojciecha Owczarza. Współpracuje z samorządem lokalnym, biznesem, organizacjami pozarządowymi, szkołami i przedszkolami. Uczy poprzez zabawy, gry, instalacje przestrzenne, nowoczesne technologie. Najważniejsze programy ARKI: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”, „Rower Pomaga”, „Listy dla Ziemi”, „Kup Deskę”, „Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej”, „Dzień dobrych uczynków”, „Choinki Nadziei”, „Dzień Czystego Powietrza”.
  Więcej: www.fundacjaarka.pl

 • Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa.

  Powstała w 1924 r. i dziś w imieniu skarbu państwa zarządza ponad 3/4 powierzchni lasów w Polsce (ok. 7,5 z 9,3 mln ha). Tuż po zakończeniu II wojny światowej lesistość wynosiła zaledwie 21 proc. Obecnie jest to 29,5 proc. I nadal lasów w Polsce przybywa. Leśnicy dbają też, żeby lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Leśnicy dbają również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, uniwersalny i ekologiczny surowiec, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
  Więcej: www.lasy.gov.pl

 • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największym, polskim stowarzyszeniem skupiającym ponad 65000 turystów oraz krajoznawców.

  Rozwija turystykę kwalifikowaną (głównie pieszą, górską, narciarską, rowerową i żeglarską), promuje krajoznawstwo, szkoli kadry turystyczne, prowadzi ponad 100 obiektów noclegowych o różnym standardzie, służących turystyce aktywnej oraz opiekuje się siecią ponad 60000 km szlaków turystycznych. Wspiera i popularyzuje ochronę przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego. Uczestniczy w regionalnych inicjatywach mających na celu rozwój różnych form turystyki.
  Więcej: www.pttk.pl

close ZAMKNIJ

Ograniczaj zużycie wody w swoim domu

Im więcej drzew tym więcej czystej wody w naturze. Sadźmy drzewa i oszczędzajmy wodę, by zadbać o jej zasoby dla naszych dzieci.

ZMIEŃ SWOJE NAWYKI

 • Zakręć wodę, gdy myjesz zęby,
  golisz się czy mydlisz dłonie.

 • Ustaw najmniejszy strumień wody,
  gdy kran jest odkręcony.

 • Bierz krótkie prysznice.

 • Gdy bierzesz kąpiel, nie wypełniaj
  wanny po brzegi.

ZADBAJ O SPRZĘTY DOMOWE

 • Kupuj ekologiczne urządzenia np. baterie
  jednouchwytowe lub bezdotykowe.

 • Używaj programów oszczędnościowych
  w pralkach i zmywarkach.

 • Systematycznie kontroluj sprawność sprzętu
  kuchennego i łazienkowego.

close ZAMKNIJ

Dbaj o naturę, segreguj śmieci!

Segregowanie śmieci pozwala na ich recykling. Dowiedz się jaki kolor będzie odpowiadać poszczególnym odpadom:

 • Zbieraj tutaj odpady pochodzenia roślinnego, skorupki jajek, resztki po kawie i herbacie.

 • Tu wrzucaj rozbite szkło, czyste szklane butelki i inne szklane opakowania.

 • Miejsce na plastikowe butelki po napojach, zakrętki, plastikowe torebki i reklamówki.

 • Tutaj składuj metalowe puszki po konserwach, napojach, kolorowe metale oraz kapsle.

 • Miejsce przeznaczone dla produktów z papieru np. papierowych pudełek czy gazet.

 • Wrzucaj tu tylko to, czego nie da się już odzyskać: odpady kuchenne, zużyte chusteczki i pieluchy.

close ZAMKNIJ
close ZAMKNIJ

pikniki
Po stronie natury 2017

Bądź po stronie
natury

Już 6 maja rozpoczynamy sezon piknikowy!

W ramach tegorocznej edycji programu Po stronie natury posadzimy milion drzew, bo im więcej drzew tym więcej czystej wody w naturze dla nas i dla wszystkich dzieci.

Podczas każdego pikniku możesz wymienić 10 pustych plastikowych butelek na sadzonkę.

A już 11 czerwca w Warszawie odbędzie się
wydarzenie specjalne: Wielki Finał.
To właśnie podczas niego wspólnie posadzimy
milionowe drzewo!

Co jeszcze czeka w strefie Po stronie natury?

 • innowacyjna instalacja edukacyjna "Drugie Życie Butelki"
 • warsztaty edukacyjne przygotowane przez Lasy Państwowe
 • atrakcje przygotowane przez PTTK
 • spotkania z ekspertami oraz konkursy z nagrodami na Scenie PSN
 • strefa relaksu oraz strefa zdrowego nawodnienia
 • mural 3D
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej „Polityce Prywatności”. Czy zgadzają się Państwo na zainstalowanie plików cookies?
Nie zgadzam się i w programie służącym do obsługi internetu, chcę zmienić ustawienia dotyczące cookies.